Kierunek: Czysta energia dla klimatu – darmowy prąd dla Szkoły Podstawowej nr 16

Nasz pomysł:

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu Szkoły Podstawowej nr 16.

Opis projektu:

Ceny energii elektrycznej z każdym rokiem szybują w górę. Sposobem na obniżenie rachunków za prąd może być montaż instalacji fotowoltaicznej. Szkoła Podstawowa nr 16 ma płaski, duży dach i dobre, naświetlone położenie. Roczne zapotrzebowanie tej placówki na prąd wynosi 40 kW. W celu uzyskania takiej ilości energii ze słońca, należałoby zabudować około 181 metrów kwadratowych powierzchni dachu modułami. To pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych szkoły w 100 procentach. Po montażu takiej instalacji szkoła nie będzie ponosiła żadnych kosztów związanych z jej eksploatacją. Wiele firm zapewnia serwis i gwarancje: w przypadku modułów na 25 lat, a w przypadku inwertera na 7 lat. Przy założeniu, że ceny za prąd utrzymałyby się na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, wówczas wydatek na montaż instalacji zwróciłby się po kilku latach. Dla bezpieczeństwa, gdyby zużycie szkoły w następnych latach zwiększyłoby się, można zabudować kilkanaście kolejnych metrów kwadratowych dachu, by uzyskać większą moc.

Uzasadnienie:

Na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach szkół już kilka lat temu zdecydowało się wiele miast, m.in. pobliska Limanowa. Przynosi to spore oszczędności dla budżetu tego samorządu. Warto iść za tym przykładem. Niemal wszystkie szkoły w naszym mieście mają optymalne warunki do montażu takich instalacji, m.in. Szkoła Podstawowa nr 16 w Zawadzie. Placówka tylko w zeszłym roku zapłaciła za prąd 21 075,00 zł. Dzięki instalacji fotowoltaicznej te rachunki mogą zmniejszyć się do zera. Tak zaoszczędzone pieniądze placówka będzie mogła przeznaczyć na zakup chociażby materiałów pomocniczych potrzebnych nauczycielom do prowadzenia zajęć. Produkcja energii dzięki instalacjom fotowoltaicznym jest jedną z najbardziej ekologicznych. W korzystny sposób przyczynia się do walki ze smogiem, ponieważ w elektrowniach jest mniejsze zapotrzebowanie spalania węgla.

Szacunkowe koszty projektu240 000 zł

Popierasz projekt Kierunek: Czysta energia dla klimatu – darmowy prąd dla Szkoły Podstawowej nr 16?

Loading ... Loading ...

Ankieta ma charakter podglądowy. Nie jest oficjalnym głosowaniem w Budżecie Obywatelskim! Głosowanie odbędzie się w dniach od 17 do 24 września 2021. Więcej informacji można znaleźć klikając w link poniżej.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Skip to content