Kierunek: darmowy prąd dla szkoły

Nasz pomysł:

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu Szkoły Podstawowej numer 17.

Opis projektu:

Ceny energii elektrycznej z każdym rokiem szybują w górę. Sposobem na obniżenie rachunków za prąd może być montaż instalacji fotowoltaicznej. Szkoła Podstawowa nr 17 ma do tego wręcza idealne warunki, z niwelkim spadem dachu w kierunku południowym. Roczne zapotrzebowanie tej placówki na prąd wynosi około 40 kW. W celu uzyskania takiej ilości energii ze słońca, należałoby zabudować około 181 metrów kwadratowych powierzchni dachu modułami. Po montażu takiej instalacji szkoła nie będzie ponosiła żadnych kosztów związanych z jej eksploatacją. Wiele firm zapewnia serwis i gwarancje: w przypadku modułów na 25 lat, a w przypadku inwertera na 7 lat. Przy założeniu, że ceny za prąd utrzymałyby się na tym samym poziomie, co w zeszłym roku, wówczas wydatek na montaż instalacji zwróciłby się po około 7 latach. Ceny za prąd cały czas jednak rosną, więc zwrot powinien nastąpić jeszcze wcześniej. Dla bezpieczeństwa, gdyby zużycie szkoły w następnych latach zwiększyłoby się, można zabudować kilkanaście kolejnych metrów kwadratowych dachu, by uzyskać większą moc. Kwota przeznaczona z Budżetu Obywatelskiego przeznaczona na Osiedle Mała Poręba wystarczy na pokrycie takich kosztów, w związku z czym proponujemy zabezpieczenie całej kwoty, tj. 193 955,00 zł na ten projekt.

Uzasadnienie:

Na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach szkół już kilka lat temu zdecydowało się wiele miast, m.in. pobliska Limanowa. Przynosi to spore oszczędności dla budżetu tego samorządu. Warto iść za tym przykładem. Niemal wszystkie szkoły w naszym mieście mają optymalne warunki do montażu takich instalacji, m.in. Szkoła Podstawowa nr 17 w Porębie Małej. Dzięki instalacji fotowoltaicznej rachunki za prąd mogą się znacząco zmniejszyć. Tak zaoszczędzone pieniądze placówka będzie mogła przeznaczyć na zakup chociażby materiałów pomocniczych potrzebnych nauczycielom do prowadzenia zajęć.  Produkcja energii dzięki instalacjom fotowoltaicznym jest jedną z najbardziej ekologicznych. W korzystny sposób przyczynia się do walki ze smogiem, ponieważ w elektrowniach jest mniejsze zapotrzebowanie spalania węgla.

Koszt inwestycji: 193 955 zł.

Popierasz projekt Kierunek: darmowy prąd dla szkoły ?

Loading ... Loading ...

Ankieta ma charakter podglądowy. Nie jest oficjalnym głosowaniem w Budżecie Obywatelskim! Głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 8 października. Więcej informacji można znaleźć klikając w link poniżej.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Skip to content