ODRZUCONY! Kierunek: Eko Nowy Sącz

Projekt został odrzucony przez urzędników!

Nasz pomysł:

Ustawienie na terenie Dworca MPK butelkomatu skupującego plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki.

Opis projektu:

Plastik to zmora dzisiejszych czasów. Jest wszechobecny, a nie każdy mieszkaniec Nowego Sącza segreguje odpady i wiele plastikowych butelek wciąż ląduje na trawnikach, czy w przydrożnych rowach. Podobnie jest z aluminiowymi puszkami i szklanymi butelkami. W całej Europie popularność zyskują jednak butelkomaty, które są sposobem na walkę ze zaśmiecaniem terenów zielonych. Do urządzenia można wrzucić butelkę i w zamian otrzymuje się kilka euro centów lub zniżki na basen czy do kina. Proponujemy zakup i ustawienie takiego urządzania w Nowym Sączu. Butelkomat będzie przyjmował zarówno butelki plastikowe i szklane, jak i puszki. Za pomoc środowisku mieszkaniec otrzyma drobną opłatę w wysokości 10 groszy. Urządzenie powinno stanąć na dworcu MPK w Nowym Sączu. Jest to miejsce dostępne przez 24 godziny na dobę, oświetlone i znajdujące się blisko centrum miasta. Można się tam dostać z łatwością samochodem lub autobusem. Urządzenia te mają różne ceny, ale koszt zakupu butelkomatu w Nowym Sączu nie powinien przekroczyć kwoty 45 tys. zł. Pozostałą kwotę z Budżetu Obywatelskiego przeznaczoną na Osiedle Szujskiego można zarezerwować na skup butelek. Przyjmując, że opłata za butelkę wyniesie 10 groszy, będzie można skupić blisko pół miliona butelek. Później, po wyczerpaniu tej kwoty, mieszkańcy mogą otrzymywać zniżki na miejskie usługi: basen, saunę, ściankę wspinaczkową lub opłatę za parking. Proponuje się, aby odbiorem i dalszym recyklingiem odpadów zajmowała się miejska spółka NOVA.

Uzasadnienie:

Kraków był pierwszym miastem w Polsce, który zamontował butelkomat i urządzanie szybko stało się bardzo popularne. Mieszkańcy stolicy Małopolski w trosce o środowisko zaczęli z chęcią korzystać z urządzenia. Butelkomat, oprócz wymiernych korzyści dla mieszkańców, pełni funkcję edukacyjną: wytwarza nawyk segregacji odpadów w społeczeństwie, pomaga zadbać o czystość przestrzeni publicznej oraz przynosi wymierną korzyść środowisku naturalnemu. Butelkomat może spowodować, że wiele plastikowych butelek nie zostanie spalonych w piecach węglowych, co mogłoby przyczynić się do zanieczyszczenia powietrza. Dla młodych ludzi może to być motywacja do dorobienia sobie do kieszonkowego.

Koszt inwestycji: 99 584 zł.

Popierasz projekt Kierunek: Eko Nowy Sącz?

  • TAK (92%, 12 Głosów)
  • NIE (8%, 1 Głosów)

Liczba głosów: 13

Loading ... Loading ...

Ankieta ma charakter podglądowy. Nie jest oficjalnym głosowaniem w Budżecie Obywatelskim! Głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 8 października. Więcej informacji można znaleźć klikając w link poniżej.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Skip to content