Kierunek: Nowoczesny Nowy Sącz – Gaming House Gralnia Wólki

Nasz pomysł:

Projekt ma na celu stworzenie pierwszego, profesjonalnego Gaming House na terenie miasta Nowy Sącz, który będzie skierowany do mieszkańców z całego subregionu sądeckiego. Zakłada on zakup i usytuowanie samonośnego pawilonu kontenerowego oraz wyposażenie go w 8 profesjonalnych stanowisk komputerowych przystosowanych do e-sportu. Będzie można rywalizować w cyklicznych turniejach i ligach, których formuła współzawodnictwa jest praktycznie nieskończona. Tego typu miejsce, może być również wykorzystywane do przeprowadzania różnorodnych zajęć i kursów dla szerokiego grona odbiorców, jak np.: kursy programowania, obsługi komputera, tworzenia grafiki komputerowej, bezpieczeństwa w sieci.

Opis projektu:

E-sport to sport elektroniczny, o którym jest coraz głośniej. Czy hobbystyczne granie w wybraną grę można nazwać e-sportem? Na czym polega e-sport?

Zawodnicy uczestniczą w profesjonalnych rozgrywkach e-sportowych, do których przygotowują się przez wiele tygodni, czy nawet miesięcy. Zatem e-sport to w pełni zawodowe turnieje utalentowanych graczy. Nie jest to niezobowiązujące granie dla przyjemności – zawodnicy bardzo poważnie podchodzą do e-sportowych treningów i turniejów. Co ciekawe wszystkie rozgrywki w e-sporcie są regulowane konkretnymi zasadami, które określają dokładnie wszystkie szczegóły i wytyczne co do używanego sprzętu, przebiegu rozgrywek oraz warunków zwycięstwa. Największe e-sportowe turnieje są oglądane przez kibiców zarówno na żywo, jak i na ekranach komputera i telewizora. W obecnych czasach e-sport jest zaliczany, tak jak wiele innych dyscyplin, do kategorii sportu. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce nie traktowano poważnie ponadprzeciętnych umiejętności graczy, a gra traktowana była wyłącznie jako rodzaj rozrywki. Starcia miłośników gier komputerowych miały miejsce albo w domach, albo w kafejkach internetowych.

Nie minęło dużo czasu, a obecnie e-sport jest profesjonalną dyscypliną. E-sportowych turniejów jest sporo, a pula nagród w najlepszych zawodach świata przekracza 1 milion dolarów. Nierzadko jednak suma pieniędzy, jaką można zgarnąć w turniejach e-sportowych, jest kilkadziesiąt razy wyższa! Rekordowe nagrody w świecie e-sportu czekają na specjalistów od gry Dota 2, bowiem w 2019 roku pula nagród w turnieju The International wyniosła ponad 34 miliony dolarów! Najlepsze e-sportowe drużyny pozyskują fundusze nie tylko z zawodów, ale także mogą liczyć na wsparcie sponsorów. Również jeśli chodzi o warunki, w jakich trenują gracze, stale ulegają poprawie. Warto wspomnieć, że e-sport jest dziedziną rozwijającą się niezwykle prężnie i ogromnie popularną. Ma swoje ligi, stowarzyszenia, mistrzostwa. Na poważnie rozważa się wprowadzenie e-sportu jako nowej dziedziny do Igrzysk Olimpijskich, nad czym trwają dyskusje. Należy go również postrzegać w kategoriach wydarzeń tzw. kultury miejskiej. E-sport wymaga kondycji fizycznej, i to nie byle jakiej. Zawodnicy jeżdżą na obozy kondycyjne, muszą dbać o formę, gimnastykować się, ale też integrować. To bardzo ważne podczas turniejów, ponieważ ułatwia komunikację, a o wyniku rozgrywki często decydują ułamki sekund. Muszą też być zdyscyplinowani, gotowi na ciężką pracę, mieć samozaparcie i analityczny umysł. Wielu młodych ludzi marzy, by tak zarabiać na życie, dlatego powstają klasy o profilu E-sportowym. Projekt zakłada zakup i usytuowanie samonośnego pawilonu kontenerowego i wyposażenie go w 8 profesjonalnych stanowisk komputerowych dla graczy, który stworzy niepowtarzalny klimat profesjonalnego Gaming House. Projekt skierowany jest do fanów gier komputerowych w różnym wieku oraz stopniu zaawansowania umiejętności. Będzie można rywalizować w cyklicznych turniejach i ligach, których formuła współzawodnictwa jest praktycznie nieskończona. Zakupione zestawy komputerowe, będzie można również dodatkowo wykorzystać do organizacji kursów i szkoleń dla mieszkańców w różnych dziedzinach informatyki (programowanie, tworzenie aplikacji, grafika, bezpieczeństwo w sieci). Projekt ma też  stwarzać warunki dla zaistnienia interakcji. W przerwach między sesjami można pogadać, coś zjeść, napić się kawy. E-sport w przeciwieństwie do samotnego grania w domu jest rozrywką prospołeczną i integracyjną. Warto dodać, że zakup profesjonalnego zestawu komputerowego do e-sportu, to dla zdecydowanej większości rodzin wydatek nie do udźwignięcia. Dzięki Gralni, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w e-sporcie bez względu na status materialny.

Uzasadnienie:

Projekt ma na celu stworzenie profesjonalnego miejsca do uprawiania e-sportu – Gaming House. Jak wspomniano na wstępie, esport w dzisiejszych czasach, jest uważany za pełnowartościową dyscyplinę sportową a jego rozwój jest bardzo dynamiczny. Mając na uwadze nowelizację ustawy o sporcie z 2017 roku, na mocy której dodano do ustawy nowy art. 2 ust. 1a, uzasadnionym jest uznanie, już na podstawie tych przepisów, że e-sport powinien być klasyfikowany jako sport: 1a. Za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego. Ze względu na wysokie koszty zakupu profesjonalnego komputera, duża liczba osób chcących rozpocząć swoją przygodę lub rozwijać swoje umiejętności w e-sporcie, ma ograniczone możliwości w tym zakresie. Realizacja projektu umożliwi zwiększenie dostępności do infrastruktury sportowej i edukacyjnej. Projekt wpisuje się również w działania na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury fizycznej, sportu i rekreacji Województwa Małopolskiego, jak również do zwiększenia innowacyjności w regionie.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Skip to content