Kierunek: Nowy Sącz ogrodem zmysłów – różana aleja

Nasz pomysł:

Obsadzenie chodnika wiodącego od wiszącej kładki nad Kamienicą, do ulicy Jana Kilińskiego różami i utworzenie alei różanej.

Opis projektu:

Kilkadziesiąt różanych krzewów, kwitnących na czerwono i intensywnie pachnących może umilać spacery nowosądeczanom, którzy korzystają z wiszącej kładki nad Kamienicą i podążają w kierunku Białego Klasztoru. Proponujemy, aby wzdłuż chodnika, biegnącego od przeprawy do ulicy Jana Kilińskiego, posadzić róże. To właśnie czerwony kwiat róży jest symbolem św. Rity, której sanktuarium znajduje się dokładnie po drugiej stronie ulicy. Jeśli wystarczy na to środków przy alei można zamontować ławki, na których spragniony odpoczynku pieszy, będzie mógł usiąść i podziwiać kwiaty. Pierwotnie chcieliśmy, aby posadzić róże z gatunku Symptahie. Ze względu jednak na fakt, że w tym miejscu nie mogą zostać zamontowane pergole podtrzymujące krzewy, a także braknie na to środków przeznaczonych na osiedle Kilińskiego z Budżetu Obywatelskiego proponujemy, aby ogrodnik wybrał inny gatunek róż. Powinna to być odmiana z czerwonymi, dużymi kwiatami, dorastająca do dwóch metrów wysokości, ale niewymagająca montażu podpór. Gatunek powinien też być odporny na mróz i choroby. Róże należy posadzić w gęstych szpalerach zarówno po jednej, jak i drugiej stronie ścieżki. W okresie letnim kwiaty zachwycą wiele osób i pomogą, choć na chwilę oderwać się od problemów dnia codziennego. W znaczący sposób poprawią też estetykę tego miejsca, w myśl hasła „Nowy Sącz – miastem kwiatów i zieleni”. Działki, na których chcemy, aby powstała różana aleja, należą do Skarbu Państwa, ale są zarządzane przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza. Tuż obok w przyszłości ma powstać nowa siedziba Urzędu Miasta, więc tym bardziej nie powinno być problemu z realizacją tego miękkiego projektu. Nie jest to bowiem projekt inwestycji twardej, na zawsze zmieniający przeznaczenie tego terenu.

Uzasadnienie:

Nowy Sącz zasługuje na to, aby być pięknym i „kwitnącym” miastem. Wielu mieszkańców wyjeżdża do Ogrodów Sensorycznych w Muszynie, których zadaniem jest oddziaływanie na zmysły człowieka. Zamieńmy zatem nowosądeckie miejskie skwery i place, właśnie w ogrody zmysłów, które będą zachwycać i umilać czas Sądeczanom. Na Osiedlu Kilińskiego stworzymy różaną aleję wiodącą do sanktuarium św. Rity, której symbolem jest właśnie czerwona róża. Niech każdy, kto przechodzi lub przejeżdża na rowerze przez to miejsce w okresie letnim, choć na chwilę zanurzy się w zapachu kwitnących kwiatów i zapomni o problemach dnia codziennego. Chcemy również, aby miejsce, które w tej chwili niczym się nie wyróżnia, zaczęło przykuwać uwagę.

Koszt inwestycji: 25 211 zł.

Popierasz projekt Kierunek: Nowy Sącz ogrodem zmysłów - różana aleja ?

Loading ... Loading ...

Ankieta ma charakter podglądowy. Nie jest oficjalnym głosowaniem w Budżecie Obywatelskim! Głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 8 października. Więcej informacji można znaleźć klikając w link poniżej.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Skip to content