ODRZUCONY! Kierunek: ocalmy Stary Cmentarz

Projekt został odrzucony przez urzędników!

Nasz pomysł:

Renowacja co najmniej trzech zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu

Opis projektu:

Stary Cmentarz z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. Wiele nagrobków przestało już istnieć; wkrótce kolejne mogą odejść w zapomnienie. Naszym obowiązkiem jest dbać o pamięć zmarłych przodków, stąd propozycja odnowienia trzech zniszczonych mogił. Pierwsza z nich to nagrobek Franciszka Michała Otto i jego małżonki. Lekarz urodził się w Lwowie w 1793 r. Po odbyciu studiów medycznych pracował jako lekarz obwodowy obywateli wydziału w Nowym Sączu. Zmarł w 1866 r. Zaraził się od pacjentów cholerą podczas panującej w mieście epidemii. Do końca życia leczył sądeczan. Jego żona zmarła w 1829 r. podczas porodu. Na ich grobie widniej coraz mniej wyraźny, przejmujący napis:

Zacny mąż, którego zwłoki grób ten kryje

W pamięci przyjaciół i znajomych żyje

Bo gdy w ciemnej nocy cholera się sroży

I wśród powszechnej trwogi ofiary swe mnoży

On mimo próśb córki spieszy ratować sąsiada

I starzec sam ofiarą powołania pada.

My dzieci, co drogiego ojca pamięć czcimy

O westchnienie za duszę zmarłego prosimy.

Drugi nagrobek, który wymaga natychmiastowej renowacji to pomnik nagrobny Helusi, Tadzia i Maniusi – dzieci Jana i Marii Dworzańskich. Na mało wyraźnym już epitafium można przeczytać, że dzieci odchodziły od rodziców kolejno, w wieku sześciu, pięciu i dwóch lat. Na kamieniu wyryty jest też fragment Trenu IV Jana Kochanowskiego:

Zgwałciłaś, niepobożna Śmierci, oczy moje,

Żem widział umierające dzieci swoje.

Widziałem, kiedyś trzęsła owoc niedojrzały

A rodzicom nieszczęsnym serca się krajały.

Odświeżenia wymaga również nagrobek Johanna Johannidesa, burmistrza Nowego Sącza w latach 1853-1882. Był to Niemiec popierający sprawę polską, który przeznaczył własne wynagrodzenie na wybrukowanie sądeckiego rynku, aby mieszczanie sądeccy nie nurzali się w błocie. Wszystkie trzy nagrobki to perełki architektury. Jeśli teraz nie zostaną odnowione, miasto utraci skrawek własnej historii.

Uzasadnienie:

Cmentarze to wyjątkowe miejsca przywołujące pamięć. Niestety, Stary Cmentarz, wokół kościółka przy ulicy Jagiellońskiej, od lat popada w ruinę. Zabytkowe mogiły niszczeją, a z niektórych już niewiele zostało. Czas zadbać o to miejsce. To nasz obowiązek, który nakłada na nas, żyjących tu i teraz, przyszłość. Jeśli my nie zadbamy o pamięć tych, którzy odeszli, kto zadba o pamięć o nas? Stary Cmentarz to historia Nowego Sącza sięgająca XVIII w. Niektóre, znajdujące się tam nagrobki, to perełki architektury. Wierzymy, że odnowienie trzech pierwszych mogił ze środków Budżetu Obywatelskiego obudzi w sądeczanach chęć dalszego dbania o to miejsce.

Koszt inwestycji: 44 137 zł

Popierasz projekt Kierunek: ocalmy Stary Cmentarz?

Loading ... Loading ...

Ankieta ma charakter podglądowy. Nie jest oficjalnym głosowaniem w Budżecie Obywatelskim! Głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 8 października. Więcej informacji można znaleźć klikając w link poniżej.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Skip to content