Kierunek: Odkrywamy historię Starego Cmentarza

Nasz pomysł:

Montaż metalowych tablic jednej z informacją o Cmentarzu Zasłużonych i drugiej z mapą Starego Cmentarza z XIX wieku i opisem historycznym.

Opis projektu:

Pamięć o Starym Cmentarzu należy przywrócić. To cel naszego projektu złożonego na osiedle Centrum. Już mało kto wie, że Stary Cmentarz w Nowym Sączu został założony na mocy dekretu cesarza Józefa II w 1785 r. poza murami miasta, na tzw. Przedmieściu Węgierskim. Przez sto lat było to miejsce spoczynku Sądeczan oraz wybitnych mieszkańców miasta. To tam pochowani są m.in. Powstańcy listopadowi i styczniowi, lekarze, duchowni, włodarze naszego miasta i burmistrzowie, jak Johan Johanides, który wsławił się wybrukowaniem sądeckiego Rynku, czy wiceburmistrz Leon Pyszyński. Nekropolia była olbrzymia. Rozciągała się na terenie pomiędzy dzisiejsza ulicą Jagiellońską, a ulicą Długosza. Był to swoistego rodzaju park, który porastała aleja kasztanowa i lipowa, cisy, tuje, bukszpany, ale również magnolie, drzewa pomarańczowe i cytryny. Po zamknięciu cmentarza, jego teren sukcesywnie zmniejszano, a nagrobki przenoszono w okolice kaplicy Niepokalanego Poczęcia. Spacerując dziś Alejami Wolności np. w pobliżu Miejskiego Ośrodka Kultury, tak naprawdę Sądeczanie spacerują po prochach swoich przodków. Chcemy przypomnieć historię Starego Cmentarza montując dwie duże tablice informacyjne w stylu decco, przy wejściu na Cmentarz Zasłużonych przy Alejach Wolności. Na jednej z tablic z obu stron będzie mapa przedstawiająca obszar zajmowany przez Stary Cmentarz w XIX wieku, a także krótka notatka przygotowana przez historyka. Na drugiej znajdzie się natomiast historia Cmentarza Zasłużonych, również z obu stron. Na tablicach umieszczona zostanie również informacja „Projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Nowego Sącza. Razem możemy zmieniać nasze Miasto”, której celem będzie promocja inicjatyw obywatelskich.

Uzasadnienie:

Cmentarze to wyjątkowe miejsca przywołujące pamięć. Niestety, Stary Cmentarz przy ulicy Jagiellońskiej, od lat popada w ruinę oraz zapomnienie. Już mało kto pamięta, kto jest tam pochowany, jaki był duży, jakie miał znaczenie dla mieszkańców XIX wiecznego Nowego Sącza. Chcemy przypomnieć jego historię. Czas zadbać o to miejsce. To nasz obowiązek, który nakłada na nas, żyjących tu i teraz, przyszłość. Jeśli my nie zadbamy o pamięć tych, którzy odeszli, kto zadba o pamięć o nas?

Szacunkowe koszty projektu20 000 zł

Popierasz projekt Kierunek: Odkrywamy historię Starego Cmentarza?

Loading ... Loading ...

Ankieta ma charakter podglądowy. Nie jest oficjalnym głosowaniem w Budżecie Obywatelskim! Głosowanie odbędzie się w dniach od 17 do 24 września 2021. Więcej informacji można znaleźć klikając w link poniżej.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Top 3 Stories

Skip to content